Sugestions

:: General :: Regulament

View previous topic View next topic Go down

Sugestions

Post by luchian on Mon Jun 21, 2010 1:18 pm

Daca aveti idei si sugestii pentru imbunatatirea/completarea regulamentului, nu ezitati a le face cunoscute. Le discutam, si apoi, in urma voting-ului pot devni oficiale.
luchian
Admin

Oras : Un pic peste tot

View user profile

Back to top Go down

Re: Sugestions

Post by Str8 on Sun Oct 02, 2011 2:29 pm

Cred ca trebuie introdus in regulament cat % din traseu un pilot trebuie sa completeze pentru a fi luat in considerare la finish. Propunerea mea nu include si pilotii cu "rotile in sus Very Happy ".
Un 80% cred ca este rezonabil Smile.

Logitech censored
Str8

Oras : Firenze

View user profile

Back to top Go down

Post by luchian on Sun Oct 02, 2011 2:33 pm

Pai nu inteleg: cat la % pentru ce ? Ori termini, ori nu termini, nu ? Smile
Asta s-ar aplica poate doar in cazul unui disconect; daca ai facut 80% din cursa, iti primesti eventual punctele de consolare (daca mai raman) altfel, nu.
Sau te referi exact la situatia unui best lap ?
Z mah ! Very Happy

Admin

View user profile

Back to top Go down

Post by Str8 on Sun Oct 02, 2011 2:42 pm

Nu ma refer la situatia unui best lap (pentru best lap eu zic ca trebuie acordat, cum am zis si in alt topic, rasturnat sau nu), ci pentru a evita situatia in care cineva vine, intra in quick sau main parcheaza masina pe marginea drumului (pentru ca tre' sa mearga la aprozar) si la sfarsitul turelor el va iesi pe ultimul loc (cum s-a intamplat deja).

Logitech censored
Str8

View user profile

Back to top Go down

Post by luchian on Sun Oct 02, 2011 2:44 pm

Aaaa.. pai asa zi bre Smile.
Ok, agreed ! Dar cred ca putem fi si mai darnici.. 80% nu e cam mult ? Smile
Adriane, tu ce zici ma ? Ca tu erai la curent "cu cum e" pe la altii Smile

Admin

View user profile

Back to top Go down

Post by Str8 on Sun Oct 02, 2011 2:46 pm

Pai da ma gandeam ca citesti si tu printre randuri Very Happy

Logitech censored
Str8

View user profile

Back to top Go down

Post by Minu on Mon Oct 03, 2011 7:54 am

S-a intamplat mai demult ca un pilot sa petreaca mai multe tururi la standuri, ca apoi sa poata termina cursa linistit [nu mai stiu cine era acela]. Deci e o idee buna sa obligam sa faca un anumit procentaj din cursa. Insa trebuie avut grija ca la o cursa de 6 ture, daca ai 2 accidente soldate cu PIT, s-ar putea sa pierzi f. mult timp, si sa se calculeze in defavoarea ta, iesind cu penalizari.

Oricum, sunt de parere ca trebuie "revizuit" putin regulamentul, ca sa fie mai general si sa nu mai permita micile interpretari ale pilotilor-avocati. Asta ca m-am saturat sa explic ce s-a dorit cand a fost scris.
Minu

Oras : Pitesti / Targoviste

View user profile

Back to top Go down

Post by kimiboy on Fri Oct 07, 2011 11:18 am

Safety Car? Smile)
kimiboy

Oras : Targu Mures

View user profile

Back to top Go down

Post by luchian on Fri Oct 07, 2011 11:27 am

Intr-o cursa de 15 minute, daca mai intra si SC, .. nu mai ramane prea multa actiune. Iar apoi, cu penalizari LIVE, iarasi pot iesi discutii si nemultumiri.. Asa vad eu lucrurile.
Ar fi bine sa se exprime si colegii; daca ei vad altfel, poate ti se va indemplini visul pana la urma Smile

Admin

View user profile

Back to top Go down

Post by kimiboy on Sat Oct 08, 2011 11:01 am

luchian wrote:
Intr-o cursa de 15 minute, daca mai intra si SC, .. nu mai ramane prea multa actiune. Iar apoi, cu penalizari LIVE, iarasi pot iesi discutii si nemultumiri.. Asa vad eu lucrurile.
Ar fi bine sa se exprime si colegii; daca ei vad altfel, poate ti se va indemplini visul pana la urma Smile

Like! Deci Rezolvat Smile
kimiboy

Oras : Targu Mures

View user profile

Back to top Go down

Post by Dagg on Thu Mar 29, 2012 10:15 am

Propun sa modificam: DI-7 in ceva de genul: "Este interzis orice contact ,intre oricare doua masini, ce are ca scop ajutarea(prin impingere, in vederea obtinerii unei viteze superioare)/punerea pe roti(a unei masini rasturnate)/impingerea(unei masini ramase fara combustibil, sau avariata, sau cu pneuri sparte)"
Poatea asa va fii suficient de clar si inteligibil... daca mai aveti adaugiri va rog sa o faceti.

Last edited by Dagg on Thu Mar 29, 2012 9:10 pm; edited 1 time in total (Reason for editing : sa fie mai usor de citit!)
Dagg

Oras : Pitesti

View user profile

Back to top Go down

Post by Adrian on Thu Mar 29, 2012 12:20 pm

Mie mi se pare o regula inutila si as vrea sa dispara.
Iar albastru e foarte greu de citit.

Adrian

View user profile

Back to top Go down

Post by luchian on Thu Mar 29, 2012 2:17 pm

Adrian wrote:[..]Iar albastru e foarte greu de citit.
+1

Adrian wrote:Mie mi se pare o regula inutila si as vrea sa dispara.[..]
-1

Admin

View user profile

Back to top Go down

Post by Minu on Sat Mar 31, 2012 2:46 am

Eu sunt total de acord cu Dagg, in sensul ca micile ajutoare care au rolul de a schimba clasamentele (cum ar fi trecutul din DNF in a termina pe o pozitie, eventual intrand si in puncte, nu mi se par corecte.
Aceste "incidente" care desi strica seara celui care a patit-o (a pus prea putina benzina sau a spart cauciucurile, etc), alxatuiesc "sarea si piperul" in cursele reala si cele virtuale. Se numeste SPECTACULOZITATE, si sunt de parere ca merita sa existe.
Minu

Oras : Pitesti / Targoviste

View user profile

Back to top Go down

Post by Caramidaru Bogdan Andrei on Sat Jan 25, 2014 5:54 pm

incercand sa cuprind cat mai mult din aceasta comunitate impartasesc si eu urmatoarele :
1. un fisier pdf ar arata foarte bine cu regulamentul,mult mai usor de citit si mai la indemana in pc-ul fiecaruia
2. si in alte campionata bump-drafting este interzis, nu pot sa zic ca e rau sa bine, unu personal as dori sa vad bump-drafting
3. regulamentul celor de la touringproseries  - a nu se crede ca sunt dependent de TPS, dar pentru turisme nu vad nici o alta liga macar aproape de nivelul lor
Caramidaru Bogdan Andrei

Oras : iasi

View user profile

Back to top Go down

Post by luchian on Sun Jan 26, 2014 2:30 am

PDF nu am facut pentru a nu usura munca plagiatorilor Razz. Cred ca nu e o idee rea, ar fi poate mai usor de tinut la zi. Regulamentul actual are nevoie de niste adaugiri, cu deciziile luate de cand a fost scris. Dar apoi ma intreb, cine vrea sa-l citeasca nu il va gasi mai usor pe forum in loc de vreun director uitat pe PC ? Poate o solutie mixta ar fi pe google docs/dropbox ceva, accesibil online.

Nu inteleg exact termenul de bump-drafting: se refera exact la a impinge masina din fata ta (ceea ce s-a decis a fi interzis la noi dupa primele experiente) ? Sau doar de a merge la aspiratie (ceea ce e permis) Smile?

Ah, si stim deja ca esti dependent de TPS, dar aici nu cred ca te condamna nimeni; esti intr-un fel de club al dependentilor Smile.

Admin

View user profile

Back to top Go down

Post by Caramidaru Bogdan Andrei on Sun Jan 26, 2014 2:48 am

da, bump-drafting inseamna a impinge masina din fata, dar tinand cont ca nu este campionat de echipe e o decizie corecta.
Chiar nu sunt:) sunt dependent de simracing si echipa mea, daca as fi sa ma gandesc serios,cred ca sunt dependent de RaceDeparment unde am fost si admin, dar acolo campionatele au cazut ca nivel de talent in ultima vreme.
Caramidaru Bogdan Andrei

Oras : iasi

View user profile

Back to top Go down

Post by Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top

:: General :: Regulament